Настани кои следат

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Отворена дискусија – ГРИЖА ЗА МАШКОТО ЗДРАВЈЕ

November 17, 2022 @ 7:00 pm CET

  МОВЕМБЕР – Идејата што започна во еден паб во Аделаида, Јужна Австралија, да не се бричат мустаќите кај мажите како симбол за поддигнување на свеста за машкото здравје во месец Ноември, набрзо прераснува во меѓународен феномен. Целта е да се пуштаат мустаќи во период од 30 дена за да се подигне свеста за рак на простата, рак на тестиси и менталното здравје кај мажите, и генерално да се иницираат превентивни прегледи за истите.
Поттикнати од идејата и согледувајќи ја реалноста, дека за машкото здравје се зборува многу малко, ЛК Пајко Маало се одлучи да организира настан со кој ќе се иницира отворена дискусија за машкото здравје во Македонија.
Што е машко здравје?
Кои се аспектите, факторите, ризиците со кои се сооува машката популација?
Какви се редовни прегледи треба да прави еден маж?
Кои физички активности треба да ги практикуваат мажите?
За да ги одгвориме овие прашања и можност да се постават уште многу други, Ве покануваме на
Отворена дискусија за поттикнување на свеста за
ГРИЖА ЗА МАШКОТО ЗДРАВЈЕ
На 17.11.2022 во 19 часот во Јавна Соба – Конфенерциска сала
Наши специјални гости, кои ќе се потрудат да дадат одгововори се:
* Хирург-уролог, асс.спец.д-р Димитар Трајковски
* Кардиолог, проф.д-р Елизабета Србиновска Костовска
*Лиценциран фитнес тренер, Далибор Јовановски
Отворената дискусија е секогаш првиот чекор кон запознавањето со животните предизвици.
Се гледаме на 17-ти Ноември!
Настанот се организира со поддршка на Лајонс Дистрикт 132 Македонија и Јавна Соба

Details

Date:
November 17, 2022
Time:
7:00 pm CET
Event Category:
Website:
http://www.publicroom.org/

Organizer

ЛК Пајко Маало

Venue

Public room – Skopje
MK, 50-та Дивизија 22, Skopje 1000
Skopje, North Macedonia
+ Google Map